اطلاعات مفید قبل از درخواست سرویس و نگهداری آسانسور

همانطور که میدانید آسانسور وسیله ای است که وظیفه دارد افراد را در فواصل عمودی ساختمان جا به جا نماید و به مقاصد مورد نظرشان یا طبقاتی که میخواهند برساند.از آنرو که آسانسور مستقیم با جان افراد در ارتباط است،پس باید بسیار ایمن و کار آمد باشد که اگر غیر از این باشد ممکن است خسارات غیر قابل جبرانی به جان و مال افراد بزند. در ادامه تمامی نکاتی که باید در مورد ایمنی و بازرسی آسانسور بدانید توسط متخصصین فیدار توضیح داده شده است.

۴ رکن اساسی ایمنی آسانسور

نکات مهم و اصلی در آسانسور ها که باعث میشوند آسانسوری ایمن داشته و با خیال راحت از آن استفاده کنیم عبارتند از:

خرید آسانسور با لوازم با کیفیت

این مورد امر بسیار مهمی در ایمنی و عدم خرابی آسانسور میباشد. به طور مثال موتور تابلو و سیم بکسل هایی که آسانسور ها را حرکت میدهند عوامل بسیار مهمی در بین لوازم آسانسور میباشند بعضی از افراد به منظور پایین آوردن هزینه ها و سبک شدن قیمت آسانسور به سمت لوازمی متفرقه و با کیفیت پایین تر میروند که این امر نه تنها هیچ نفعی برای فرد نداشته بلکه ممکن است خسارات زیادی به بار آورد پس خرید لوازم اصلی و با کیفیت شاید هزینه خرید و نصب آسانسور شما را کمی بالاتر ببرد اما در دراز مدت با خرابی های کمتر و ایمنی بالاتر بسیار ارزشمند تر خواهد بود و هزینه ها را جبران خواهد کرد.

نصب صحیح آسانسور

پس از خرید لوازم مورد نیاز آسانسور نوبت به نصب لوازم میرسد.این این مورد نیز بسیاری از افراد برای پایین آوردن هزینه های ناشی از نصب به سمت افراد کم تجربه یا افرادی که هیچ مدرکی ندارند رفته و با دست مزد پایین تر شروع به نصب لوازم میکنند.نصب غیر ماهرانه و اشتباه از خرید لوازم بی کیفیت خطر آفرین تر است و بیشتر حوادث آسانسور به دلیل نصب غیر اصولی و اشتباه اتفاق می افتد.

حتما به یاد داشته باشید برای نصب از شرکت هایی کمک بگیرید که دارای پروانه طراحی ومونتاژ از سازمان صنایع و معادن کشور باشند اینگونه هم با خیال راحت یه نصب مطمئن را خواهید داشت و هم هنگام اخذ استاندارد به مشکل نخورده و هیچ نیازی به پرداخت هزینه های گزاف برای ثبت نام و اخذ استاندارد ندارید.

اخذ استاندارد آسانسور

پس از خرید لوازم با کیفیت و نصب صحیح و اصولی نوبت به ثبت نام استاندارد توسط یک شرکت معتبر و مراحل بازرسی آسانسور میرسد. در این مرحله افرادی متخصص از ادارات بازرسی پس از اتمام نصب و راه اندازی آسانسور در مجموعه حضور پیدا خواهند نمود و طبق بندهای استاندارد بسیار دقیق به بازرسی آسانسور میپردازند از فواصل گرفته تا تست های ایمنی همه را مورد برسی قرار میدهند و اگر موردی با بند های استاندارد مغایرت نداشت گواهی ایمنی و استاندارد آسانسور را صادر میکنند.

سرویس و نگهداری آسانسور

حال که قطعاتی با کیفیتی مناسب تهیه شده و یک شرکت معتبر وظیفه نصب آنرا بر عهده گرفته و استاندارد هم اخذ شده نوبت به مهم ترین مرحله یعنی سرویس و نگهداری آسانسور میرسد.سرویس و نگهداری از انواع آسانسور ها بسیار امر با اهمیتی به شمار میاید. زیرا آسانسور ها از مونتاژ بیش از صد ها قطعه تشکیل میشوند و تضمین ایمنی کارکرد صحیح آنها در کنار هم پس از اخذ استاندارد بازدیدهای مرتب و بررسی آنهاست زیرا بسیاری از لوازم آسانسور مصرفی هستند و مانند لنت های ترمز ماشین هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض دارند و تشخصی زمان تعویض و با تعویض آن وظیفه سرویس کار آسانسور میباشد.

بدیهی است که در طول کارکرد آسانسورها مهم ترین اصل سرویس و نگهداری آن است، آسانسور یک وسیله مکانیزه مصرفی میباشد و نمیتوان انتظار داشت که هیچ وسیله مکانیزه ای بدون سرویس و نگهداری به طور مداوم به کارکرد خود بدون مشکل ادامه دهد.

بزرگترین اشتباه افراد این است که با سرویس آسانسور کاری ندارند و فقط در هنگام خرابی آسانسور و از حرکت ایستادن آن به فکر سرویس کاران میافتند و با آنها تماس میگیرند تا فقط خرابی آسانسور را رفع نموده و آن را به حرکت در بیاورند.

همانطور که گفتیم آسانسور ها وسیله مصرفی هستند و قطعات آنها هر از چند گاهی نیاز به تعویض دارند و یا خراب میشوند و باید تعویض گردند.حال اگر این خرابی یا نیاز به تعویض به موقع تشخیص داده نشود ممکن است باعث خرابی قطعات دیگر شده و خسارات زیادی حتی خسارات جانی به بار آورد پس هزینه برای سرویس و نگهداری ماهانه نه تنها از نظر اقتصادی به ضرر نیست بلکه در بسیاری از موارد میتواند از خسارات جدی و آسیب های جانی و مالی بزرگ جلو گیری کند.

سفارش پروژه جدید