آسانسور کششی گیرلس

در این مقاله به طور ویژه به معرفی آسانسور کششی گیرلس خواهیم پرداخت.

این روزها با تغییر تکنولوژی و فناوری‌ها ابزارهای مورداستفاده انسان‌ها نیز تغییر کرده‌اند.
در این مسیر تغییرات آسانسورها و آسان‌برها نیز تغییراتی داشته و همراه با پیشرفت فنّاوری پیشرفت کرده‌اند.
به دلیل اینکه آسانسورها درجاهای مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرند و کارایی‌های مختلفی دارند فنّاوری ساخت آن‌ها هم باید باهم متفاوت باشد.

این تنوع در فنّاوری و نوع ساخت و استفاده از آسانسورها باعث به وجود آمدن دسته‌بندی‌های مختلف درزمینهٔ آسانسورها شده است که می‌توان به‌صورت نمونه از مدل‌های زیر نام برد که بر اساس نوع چاه به دسته‌های زیر تقسیم‌شده‌اند:

1. آسانسور کششی (کابلی) گیربکسی
2. آسانسور کششی (کابلی) گیرلس
3. آسانسور هیدرولیک
4. آسانسور باربری
5. آسانسور مسافربر

درادامه به ساخت آسانسور کششی گیرلس، موارد استفاده از آن، نوع کارکرد و دیگر موارد مربوط به این نوع آسانسور خواهیم پرداخت.

مزایای آسانسور های کششی گیرلس

انواع موتورهای آسانسورهای کششی گیرلس

موتور آسانسورهای گیرلس DCباولتاژ متغیر
موتور آسانسورهای گیرلس ACباآهنرباي دائمي

طریقه ساخت و نوع کارکرد آسانسورهای کششی گيرلس چگونه است؟!

سیستم محرکه آسانسورهای کششی گیرلس یک ماشین (سیستم) بدون استفاده از موتور گیربکسی است که یکی از به‌روزترین و جدیدترین فناوری‌ها در زمینه ساخت و تولید آسانسورها در جهان محسوب می‌شود.

در این سیستم برخلاف موتورهای کششی گیربکسی، تبدیل دور جای خود را به کنترلر  تغییر سرعت از طریق کاهش و افزایش فرکانس و ولتاژ میدهد.(واپایشگر، مصوب فرهنگستان برای واژه‌ی کنترلر)

آسانسور MRL (بدون موتورخانه) که فناوری ساخت آن جدیداست با استفاده از موتوری بسیار کوچک اما قدرتمند گیرلس (فاقد گیربکس) حجم سیستم محرکه را کاهش داده، امکان نصب موتور در داخل چاه آسانسور را فراهم نموده است. به‌طور خلاصه می‌توان گفت عملکرد آسانسورهای کششی گرلس این‌گونه می باشدکه یک inverter در سر راه موتور و منبع تغذیه قرارگرفته که این مبدل منحنی شتاب مثبت و شتاب منفی را در آسانسور کنترل می‌کند.

ترمز الکترومکانیکی موتورهای آسانسور کششی گیرلس

ترمز مکانیکی موتور گیرلس به‌صورت ترمز نگه‌دارنده طراحی می‌شود ولی در وضعیت اضطراری باید پیش از اینکه پاراشوت وارد عمل شود و کابین را متوقف کند به‌طور مستقل اسانسور (آسان‌بر یا بالابر مصوب فرهنگستان برای کلمه ی آسانسور) را متوقف کند.
ترمز اسانسور ها عموماً از نوع جمع شونده خارجی مجهز به دو نوع کفشک است و در موتور محرکه‌ای بزرگ از نوع باز شونده داخلی به کار می‌رود.

از آسانسورهای کششی گیرلس در کجا استفاده می‌شود؟

از آسانسورهای کششی گیرلس برای ساختمان‌های اداری و یا ساختمان‌های مسکونی پرترافیک استفاده می‌شود.از آسانسورهای کششی گیرلس برای آسانسورهایی که سرعت آسانسور در آن به بیش از 2.5 متر بر ثانیه می‌باشد استفاده می‌گردد. (بااین‌حال، هم‌اکنون از آن‌ها در تمام سرعت‌ها شامل سرعت‌های پایین هم استفاده می‌شود).