آسانسور کششی با موتور گیربکسی

آسانسورهای کششی به دودسته‌ی کلی آسانسورهای با موتورخانه و بدون موتورخانه تقسیم می‌شوند که آسانسورهای کششی با موتور گیربکسی از نوع آسانسورهای با موتورخانه هستند از دیگر آسانسورها که موتورخانه دارند می‌توان به آسانسورهای کششی گیرلس اشاره کرد.

گیربکس چیست ؟!

گیربکس وسیله ای است که برای انتقال توان مکانیکی از یک منبع تولید توان به یک مصرف کننده به کار میرود
گیربکس درواقع یک واسطه بین منبع توان و مصرف کننده توان می باشد که بین منبع توان و مصرف کننده توان یک انعطاف پذیری بر قرار میکند.

آسانسور با موتور تک سرعته

موتور تک سرعتِ موتورهایی هستند که فقط یک سرعت برای موتور آن‌ها تعریف‌شده و نحوه کار این نوع از آسان‌برها این‌گونه است که در موتورهای گیربکسی تک سرعتِ موتور نیروی خود را از طریق گیربکس به آسانسور منتقل می‌کند.
معمولاً سرعت این موتورها کمتر از 2.5 متر بر ثانیه است.

آسانسور با موتور دو سرعته

موتورهای دو سرعتِ موتورهایی هستند که همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست قابلیت حرکت با دو سرعت مختلف رادارند. نحوه‌ی کار موتور دو سرعتِ این‌گونه است که دو سیم‌پیچ و دو سرعت برای حرکت دارد.
در هنگام شروع حرکت از دور تند و سیم‌پیچ پرسرعت استفاده می‌شود.
در هنگام رسیدن به پاگرد سیم‌پیچ ک سرعت فعال‌شده و حرکت می‌کند و سیم‌پیچ پرسرعت غیرفعال می‌شود تا این‌که آسانسور به‌صورت کامل بایستد.
به‌طورمعمول سرعت این نوع موتورها بالاتر از 5/2 متر بر ثانیه است که باعث ایجاد شتاب اولیه و ناراحتی کاربران می‌شود.

طریقه ساخت و نوع کارکرد آسانسورهای موتور گیربکسی چگونه است؟

نیروی محرکه در این نوع آسانسورها از یک موتور الکتریکی که اکثراً در بالای چاه آسانسور و در برخی طراحی‌ها در پایین کنار چاهک و در محلی به نام موتورخانه نصب گردیده، تأمین می‌شود.
این نوع از آسانسورها که به آن‌ها آسان‌برهای کششی با موتور گیربکسی میگویند بر روی فلکه موتور گیربکسی توسط سیم بکسل های مغزی (کابل فولادی) که به قرقره متصل است حرکت می‌کند؛ که از یک سمت به اتاقک آسانسور و از سمت دیگر به وزنه‌های آسانسور (این وزنه‌ها معمولاً جنسی از چدن یا بتن دارند) که درون قابی فلزی به نام قاب وزنه قرار دارند، متصل است.
برای کمک به بالا رفتن آسانسور از این وزنه های چدنی و یا بتنی استفاده می‌کنیم که وزن هرکدام از این وزنه‌ها به‌اندازه نصف ظرفیت آسانسور (هر نفر 75 کیلوگرم محاسبه می‌شود یعنی برای یک آسانسور 6 نفرِ 225 کیلوگرم) به‌علاوه وزن خود کابین می‌باشد

آسانسور کششی با موتور گیربکسی در کجا مورداستفاده قرار می‌گیرند؟